Новини

Agrilab Farming представила результати випробувань технологій обробітку щодо вологонакопичення

На Дні поля у с. Пархимів (Козелецький р-н, Чернігівська обл.) компанія Agrilab представила перші результати свого агро-господарювання – виробничий посів 2-метрової кукурудзи, що росте практично на піску. Таке побачиш не щодня! Так подумали ще понад 100 сільгоспвиробників, які завітали на День поля AgriLab Farming «Вологозбереження і точне землеробство».


Упродовж 8 років AgriLab відома в Україні та за її межами, передусім, як консалтингова компанія, що пропонує рішення точного землеробства: від аналізу ґрунту до агрономічного супроводу. На сьогодні фахівці компанії провели аналіз грунтів та розробили рішення для підвищення прибутковості більше 1 800 000 га. Наприкінці 2020 року AgriLab започаткувала ще один бізнес-напрямок — Farming, — придбавши господарство на Чернігівщині. 

«У нас тут трохи більше 1000 га землі – в основному це пісок, — розповідає Ярослав Бойко, CEO Agrilab. – Коли опиняєшся на цих полях, на думку спадає декілька бізнесів: побудувати цегляний завод або вирощувати ялинки. Ця ділянка з молодими деревами – поле, за яке зараз ми платимо орендну плату. Попередні господарі не змогли з неї нічого отримати, тож років 15 тому лишили її на природне заліснення. От такі тут умови. Наша мета – заробляти на вирощуванні сільгосппродукції. Своїм досвідом, алгоритмами, рішеннями, які ефективні на цих полях, а головне – економікою їх застосування, ми відкрито ділимося з усіма колегами-аграріями». 

Знати свої поля


Чому в попередні роки врожайність кукурудзи на цих полях не перевищувала 5 т/га? І які реальні можливості виробничих площ? У перші місяці господарювання ці питання стали ключовими. Відповіді на нього дала комплексна агродіагностика, проведена спеціалістами Agrilab. В рамках сервісу вони провели точні обміри полів, зробили комплексний аналіз ґрунту, виміряли його щільність, проаналізували історію та ґрунтово-кліматичні умови площ… В результаті цієї роботи стали зрозумілі умови виробництва:
На всіх площах значна кореляція елементів живлення та кислотності: до 5 зон у межах одного поля;
30% — це мало- або взагалі непродуктивні ділянки полів;
85% площ потребують вапнування;
На всіх полях низький вміст органічної речовини: 0,6-2,5%;
70% — мають ущільнення й потребують глибокого обробітку;
Результати комплексної агродіаностики дали змогу визначити ефективну врожайність культур на кожному полі та розробити відповідні технологічні карти. Наприклад, по кукурудзі вона становить від 5 до 7 т/га у сухому зерні. Та для того, щоб ця врожайність була прибутковою є одна обов’язкова умова — диференційований підхід до 100% площ.

Управляти вологоюБоротьба з ущільненнями


Втім, є і проблеми, притаманні для більшості площ. З 1000 га AgriLab Farming на понад 700 га ґрунт ущільнений, на 600 га із них настільки, що пенетрометр пробивається вглиб із силою від 3000 кПа: для кореневої системи кукурудзи чи соняшника це «бетон». Як і для вологи. Ґрунти земельного банку господарства й так не дуже добре її втримують, а на полях із цупкими ділянками вона майже не потрапляє в нижні горизонти. Природа ущільнень, — переважно, техногенна, викликана багаторічним обробітком на одну й ту саму глибину. Ущільнення – вагомий критичний фактор, без усунення якого про належну ефективність інших заходів не може бути й мови. Тут вирішують цю проблему безвідвальним обробітком нижче ущільнених горизонтів, на глибину 35 см.


В пошуках оптимального обробітку


Втім, це не означає, що глибоке рихлення ґрунту є найкращим агротехнічним заходом для цих полів, адже, ясна річ, є низка інших критеріїв, зокрема накопичення вологи. На 30% площ, де немає проблем із ущільненням ґрунту, AgriLab Farming практикує 7 способів обробітку: strip-till (з осіннім нарізанням смуг), strip-till (з весняним нарізанням смуг), глибокий безвідвальний обробіток (осінній), оранка (весняна), глибоке дискування (весняне), а також прямий посів без обробітку. 

Ефект від кожної з них було продемонстровано на типовому полі AgriLab Farming, що стоїть на дерново-підзолистих ґрунтах легкого механічного складу. Воно поділено на декілька частин, кожна з яких готувалась за одним із вище загаданих способів обробітку (з повторністю). Після того одна сівалка посіяла там кукурудзу. Під час заходу агрономи AgriLab Farming на цих ділянках розкопали ґрунт на 1,5 м вглиб і промили коріння кукурудзи. Результат зміг наочно оцінити кожен учасник Дня поля. 

Також під час дня поля Каріна Кулик, агроном господарства, представила результати випробувань цих технологій обробітку щодо вологонакопичення та вартості технології вирощування. 
«Ми почали прослідковували динаміку запасів продуктивної вологи з пізньої осені, з тим, аби зрозуміти максимальний обсяг вологи, що можуть накопичити ці ґрунти в метровому шарі – це близько 140-150 мм», — розповідає Каріна Кулик.  
Від початку весняної посівної до моменту проведення заходу AgriLab Farming (12.08) на дослідне поле випало 160 мм опадів. Згідно з результатами дослідів, за вологонакопиченням найкраще себе показали: strip-till (з весняним нарізанням смуг): 144 мм – в метровому шарі в переддень посіву та ділянка без обробітку — 134 мм. Добру динаміку вони демонстрували й у подальші звітні періоди: 5-6 спр. листків /цвітіння/ налив зерна: 71 мм/ 77 мм/ 94 мм, та 67 мм /75 мм / 82 мм відповідно. Найгіршим стало весняне дискування – 108 мм / 42 мм /59 мм / 41мм, та осінній strip-till: через те, що на піщаних грунтах смуги «запливли», їх довелось поновлювати навесні, що призвело до втрати вологи – 94 мм / 56 мм/ 43 мм/ 39 мм.

 Удобрення для збереження вологи


На збереження вологи в ґрунті можна вплинути не тільки обробітком. 
«Всі кажуть: є волога – є врожайність, немає вологи – немає врожайності, ми знаємо, що як мінімум 40% використання цієї вологи можна управляти через систему удобрення, — наголошує Володимир Махота, керівник відділу науково-технологічного забезпечення Agrilab. – Передусім варто забезпечити повну потребу калію, яким дуже часто нехтують. Забутий елемент живлення на піщаних ґрунтах – магній. Якщо ви не вносите калій і магній на піщаних ґрунтах – для того, щоб отримати ці елементи, рослина качає воду, якої і так небагато. Збалансована система живлення дозволяє рослинам ефективно викорстовувати вологу». 

Управляти рослинними рештками


Спеціальним гостем заходу став Григорій Войтенко, очільник ФГ «Ятрань» (Кіровоградська обл.), який в умовах посухи минулого року на основі технологічних карт фахівців Agrilab спромігся виростити кукурудзу врожайністю 10т/га. Такий результат став сенсацією, адже у регіоні максимум збирали 5 т/га, а то й взагалі дискували. Одним із факторів, що посприяв успіху, пан Григорій називає підхід до пожнивних решток: 
«Ми знаходимось у південно-західній частині України: 200 км до Одеси – кліматичні умови — фактично сьогодні це Південь. Весь наш успіх роботи в полі залежить від зберігання вологи. Пожнивних решток не треба боятися – треба мати обладнання, щоб з ними працювати. Їх не треба приорювати, адже вони заберуть вологу, за яку ми постійно боремось. Ви з ними подружіться: лишіть на поверхні й трошки поділіться азотом із біотою. До збирання врожаю їх уже не буде: є точка роси й нижня частина постійно розкладається».
ФГ «Ятрань» на більшості площ працює за технологією strip-till. При тому на усіх площах впроваджено диференційований підхід до удобрення.
«10 т/га – ми вийшли на цю врожайність за 5 років, які працюємо в системі – не просто з окремими елементами – точного землеробства, — розповідає Григорій Войтенко. — Минулого року ми в основному працювали за strip-till — лишили два поля: одне під оранку, друге – глибоке рихлення. Кукурудза на strip-till забезпечила 90-124 ц/га, на чизелюванні – 47 ц/га, на оранці – 55 ц/га. 2020 року на кукурудзі ми мали рекордний вал із гектара — 90 тис грн», 

(Не)важлива кислотність


Зазвичай господарства не поспішають робити хімічну меліорацію, зокрема через те, що ця інвестиція повертається за 5-6 років. Та на полях із кислими ґрунтами, що взяті в довгострокову оренду, вона вкрай необхідна – в цьому переконаний Юрій Лисак, головний агроном компанії Agro Region:

«На соняшниковому полі, 7-8 км звідси, побачив смуги – почали розбиратись, провели аналіз ґрунту. З’ясували: 2019 року ми вносили там дефекат, і розкидач був неправильно налаштований: дрібна фракція падала за розкидачем, а грубша – по краях. Остання не так швидко вступає в реакцію, тому так і вийшло. То там, де падала дрібна фракція, соняшник стоїть на 2,5 т/га, а на «смузі» — там реально врожаю не буде. Ще одна ділянка з такими смугами від дефекату – на Житомирщині. Досліджень там не робили, бо «щирий» пісок, аж білий. Коли я обґрунтовував чи треба там вносити дефекат чи ні, знайшов американські дані: кислотність для кукурудзи має бути від 6,3 pH, а все, що нижче — знижує врожайність. Якщо на полі 5,5 pH – це мінус 2 т/га. Максимальні затрати на внесення дефекату – $70, тонна кукурудзи по старій ціні $140, – тобто, півтони кукурудзи — і це ви роботу зробили на 4-5 років». 

Меліорація – у найближчих планах AgriLab Farming. За результатами аналізу ґрунтів, вона потрібна на близько 850 га. Очікується, що цей захід збільшить урожайність кукурудзи на 15% на слабокислих і на 20% на кислих ґрунтах – в середньому 1,6 т/га в сухій вазі. 
Розкислення ґрунтів є частиною заходів із підвищення родючості, в тому числі, непродуктивних ділянок: пісків, на яких не завжди росте навіть бур’ян. Також плануються заходи з накопичення органічної речовини: роботи з рослинними рештками, використання покривних культур тощо.

Точний агробізнес


Правильна техніка


На момент весняної кампанії в AgriLab Farming не було власної техніки: лише на початку серпня господарство взяло в лізинг телескопічний навантажувач. 
«Ми хочемо спершу детально зрозуміти можливості наших полів, з’ясувати: яка технологія обробітку тут буде найбільш прибутковою, тому ми вирішили перші роки працювати з орендованою технікою, — пояснює CEO Agrilab. – Машини обов’язково повинні мати налаштовані системи точного землеробства: автопілоти, відключення секцій, локально-стрічкове внесенням тощо. Це стосується й орендованих. Звісно, є питання: не завжди той, хто надає тобі цю техніку, може забезпечити сервіс конкретних елементів точного землеробства. Були нас такі моменти – вирішували». 
Розв’язанню окремих проблем посприяли рішення Trimble: монітор й автопілот, а також система для контролю внесення рідких добрив Field-IQ ISOBUS. 

На Дні поля були представлені окремі знаряддя, що працювали на полях AgriLab Farming, зокрема, коротка дискова борона Catros від Amazone, а також дві машини для смугової технології: виробництва американської компанії Orhtmann та канадської MK Martin Enterprise Inc.. На захід їх привезли офіційні дистриб’ютори, відповідно: «Грінко Агро» та «Екіпагро».
Дієве удобрення


Існує 2 ключових принципи, за якими відбувається все удобрення в AgriLab Farming: живлення має бути внесено локально-стрічково та за картою-завданням. 
«За рахунок індивідуального підходу до поля і локально-стрічкового внесення добрив ми заощадили: азоту 20-40 кг/га в д.р., фосфору – $6-10/га, калію – $9-13, — звертає увагу Ярослав Бойко. – При традиційному способі, без локально-стрічкового та диференційованого підходу ми тільки на добрива для кукурудзи, а це 740 га, витратили б майже $138 тис.. По факту наші затрати становлять $92 тис. Тобто, ми заощадили близько $46 тис, або $62/га».

Окрема тема – азотні підживлення. На кукурудзі вони робились системою Y-Drop® у прикореневу зону в нормі 25-60 кг/га в д.р. у залежності від поля. Періодично агрономи проводили моніторинг кількості азоту та запасів продуктивної вологи в ґрунті: на основі цього планувались наступні підживлення. 

«Планувати норми внесення азотних добрив важливо на основі об’єктивної оцінки потенційної врожайністі (на основі багаторічних даних), а також запасів вологи: на початку сезону та накопичених за осінньо-зимовий період, адже зависокі норми призведуть до зменшення активності корисної ґрунтової мікробіоти, — наголошує Олексій Грабовський, співзасновник компанії Binfield. – Також разом із азотними добривами варто вносити інгібітор нітрифікації, що сповільнює перехід амонію в нітрат. Результати дослідів свідчать, що в такому випадку втрати газоподібних форм азоту внаслідок діяльності мікроорганізмів у сухому ґрунті зменшуються вдвічі». 

«В усіх випадках ми намагались локалізувати добрива максимально близько до періоду споживання рослини, — зазначає Володимир Махота. – Азот обов’язково потрібно ділити: чим частіше поділите, тим більший ефект від нього на піщаних ґрунтах отримаєте. Коли ви маєте загальну потребу в азоті й не розумієте: чи буде волога до викидання волоті або до 8-го листка – вносьте мінімальну частину: достатню, щоб рослина добре себе почувала до появи вологи. Підживлення дає можливість утримувати постійно смугу: якщо ви підживлюєте Y-Drop — ви даєте добриво прямо під рослину – й під час вегетації культури азот у високій концентрації перебуватиме в зоні кореневої системи».

Раціональний висів

На цьому етапі, передусім, постало питання генетичних властивостей гібридів, адже далеко не кожен може забезпечити 5-7 т/га в умовах пісків. 
«Ми закинули всім, хто виробляє насіння, технічне завдання: ґрунти, динаміка опадів, очікувана врожайність, ціновий діапазон… Нам непотрібно 12-14 т/га тут отримувати: наша врожайність — від 5 до 7 т/га, але мета — на цих 5-7 т/га заробити так, як заробляють на гарних чорноземах із опадами. Досягнути цього можна через управління собівартістю», — наголошує Ярослав Бойко

Насіння висівалось зі змінними нормами: від 50 до 74 тис шт./га, й одночасним внесенням двох типів добрив: у рядок та міжряддя. В залежності від поля висів зі змінними нормами заощадив від $7 до $12/га, а відключення секцій – додатково зберегло від $2 до $6/га. 


Нюанси захисту


Системи захисту кукурудзи складалась із однокомпонентних препаратів DEFENDA™, які підбирались відповідно різних технологій вирощування. Так, зокрема, на полях без обробітку та зі strip-till застосували схему: гліфосат+страховий гербіцид, а на решті площ випробували два підходи: робота ґрунтовим і післясходовим, а також виключно страховими продуктами. Таким чином вартість системи захисту коивалась від 21- 26$/га. 
«Головну задачу по системі захисту кукурудзи потрібно ставити саме до ґрунтового гербіциду, — зазначає Віталій Брашован, менеджер із розвитку агротехнологій Північно-Східного бізнес –регіону LNZ Group. – Кукурудза – злакова культура, тому впоратись із злаковими бур’янами по вегетації буває складно. Навіть на площах із strip-till бажано додати до гліфосату ще ґрунтовий гербіцид, той замий пропізохлор: це дасть можливість якісно проконтролювати злакові бур’яни». 

Системи захисту реалізовувала виключно інтелектуальна техніка. На переважній більшості площ це був причіпний обприскувач від компанії Amazone — UX 6201 в найсвіжіший комплектації з системою обприскування AmaSelect, технологією активної стабілізації штанги — ContourControl, а також керованою віссю AutoTrail.
А от на 82 га працював дрон-обприскувач XAG XP2020 з захватом 7 м, баком для робочого розчину об’ємом 20 л і двома акумуляторами, розрахованими на 12 хв роботи кожен. За час роботи одного повністю заряджається другий. Роторні розпилювачі дрона забезпечують краплю розміром 85-550 мкм. Продуктивність одного XP2020 доходить 16 га/год. 

«Дрон – це точно не альтернатива класичному обприскуванню: є нюанси у внесенні певних препаратів, що потребують великої кількості рідини, — відзначає Ярослав Бойко. — Але ця технологія має бути в господарствах від 1000 га. Дрони можуть використовуватись для внесення біологічних препаратів, окремих фунгіцидів, десикантів чи як у нас – для точкового внесення гербіциду в умовах, коли на окремих полях з близьким заляганням ґрунтових вод звичайний обприскувач фізично не може зайти».
В квітні господарство орендувало дрон для обприскування полів із перезволоженим торфовим ґрунтом: близько залягають підземні води. Бур’яни на цих полях росли окремими групами, які в цілому займали близько 60% площі, — тож дрон виконував не суцільне, а точкове обприскування. 

Довідка: Agrilab Farming – це агровиробничий бізнес компанії Agrilab, започаткований 2021 року на базі ТОВ «ЛАН – 2015» (Козелецький р-н, Чернігівська обл.). В його основі – близько 1000 га: «бідні» легкі ґрунти з високою неоднорідністю: в межах одного поля в середньому — 5 продуктивних зон. Мета Agrilab Farming – за допомогою технологій точного землеробства налагодити в цих умовах високоприбуткове сільгоспвиробництво. Господарство сповідує філософію відкритості: помилки, вдалі рішення та маржинальність процесів – всім цим компанія ділиться зі своїми колегами-сільгоспвиробниками.   
infoindustria